💙 „Podoby chudoby“ 💙
O živote tých, ktorí neodišli…
Program vznikol pri príležitosti 5. výročia založenia Klubu autentického folklóru Hojana.
Je zložený z príbehov kysuckých rodín, z ktorých muži odišli do sveta na zárobky prepletené hudobnotanečnými dielmi z rôznych kysuckých obcí od Turzovky po Riečnicu, od Skalitého po Vadičov. Predlohou na spracovanie programu boli písomné, fotografické, filmové záznamy, monografie spracovaných obcí, dobové listy, vlastné výskumy u pamätníkov, národopisy zo zatopených obcí, či zápisky lekára Ivana Hálka po príchode na Kysuce. Hudobne KAF Hojana sprevádza Goroľ muzička zo Skalitého a ako hosť programu účinkuje ĽH Javorníček a kamaráti a FS Rovňan z Veľkého Rovného.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Projekt je spolufinancovaný mestom Žilina.
Napísali o nás:
Mgr. Alexandra Bachledová
Program kolektívu vnímam ako ucelené hudobno-tanečné dielo, ktorého jednotlivé bloky vzájomne súviseli a boli prepojené strešnou dejovou líniou. Program tak nemožno považovať len za vyskladanú prezentáciu choreografických vstupov. Takýto spôsob tvorby pri príležitostiach výročných osláv má v súčasnosti vysokú pridanú hodnotu. Okrem samotnej práci s pramenným materiálom a jeho stvárnením na umeleckej scéne si autorky dali námahu oboznámiť sa so svetom hudobno-tanečného divadla, réžie a dramaturgie. Dielo pôsobilo zrozumiteľne a bolo obohatené o výbornú svetelnú réžiu.V divákovi vyvolávalo tiež potrebu diskutovať o dôležitých spoločenských témach. V rámci diela bolo použitých viacero vyjadrovacích jazykov hlavnej dejovej línie (hovorené slovo, pantomíma, tanec, fotografický a iný archívny materiál), čo pôsobilo mierne nevyvážene. V budúcnosti odporúčam zvolenie jedného spôsobu, ktorý bude nosným, príp. oboznámiť sa do hĺbky s oblasťou tanečného divadla.
Jednotlivé bloky, v rámci ktorých bol prezentovaný hudobno-tanečný, spevný a obradový repertoár, rovnako tak kostýmy v podobe ľudového odevu, boli najsilnejšou stránkou programu. Autorky a celý umelecký tím pracujú s pramenným materiálom priam ukážkovo. V celom predstavení boli citeľné osobné skúsenosti s informátormi, najstaršou generáciou, práca v teréne, tiež detailný a precízny etnografický výskum nielen primárnych zdrojov, ale aj sekundárnych. Jednotlivé časti boli spracované s veľkým citom pre umelecké stvárnenie na javisku a zároveň s rešpektovaním všetkých zákonitosti tradičnej kultúry. Výkony účinkujúcich boli nesmierne uveriteľné, čo pripisujem doterajšiemu fungovaniu kolektívu s cieľom jednotlivých členov aj vzdelávať a informovať o tradičnej kultúre.
Celkovo dielo pôsobilo veľmi profesionálne, uveriteľné, citlivo a materiálovo veľmi bohato. Osobitne je veľkým plusom kolektívu ich záujem o vlastný regionálny repertoár a jeho ďalšie prezentovanie nielen laickej, ale i odbornej verejnosti.
Gratulujem celému kolektívu autorov, členov a všetkých podieľajúcich sa.