Spojenie tradičnej kultúry a prírody na festivale pre malých aj veľkých. 

Nultý ročník festivalu Mrvenica štartujeme v sobotu 4. júna 2022 v Lesoparku Žilina. 

Tešíme sa na vás 🙂

V Žiline sa konal nultý ročník festivalu tradičnej kultúry.

V žilinskom Lesoparku sa v sobotu 4. júna 2022 uskutočnil nultý ročník festivalu tradičnej kultúry Mrvenica. Podujatie odštartovalo divadelným predstavením Gašparko a radca z pekla v podaní bábkového divadla Harry Teatre. Malí diváci si po skončení divadielka mohli odniesť aj spomienku v podobe fotografie s maľovanými bábkami. V poobednom predstavení zahrali divadelníci predstavenie s rovnakým názvom, ale ako to už pri divadle býva, predstavene bolo rovnaké, ale vlastne úplne iné. V ďalšej časti programu sa deti najskôr učili ľudové tance z Liptova a neskôr aj tance zo Zuberca pod vedením lektorky, tanečnej pedagogičky Simony Ondreáš Dikaszovej. Návštevníkom sa vystúpením predstavili detské folklórne kolektívy Stavbárik zo Žiliny a Hajovček zo Strečna. S ich členmi si mohli potom deti zahrať rôzne tradičné hry s výberom partnera, silové či hry šikovnosti. Počas celého dňa si deti, ale aj dospelí mohli vyskúšať rôzne remeselné techniky. Naučili sa plstiť, servítkovať, vyrobiť si kožený náramok či prostredníctvom maľovania a vystrihovačiek sa mohli niečo dozvedieť o ľudovom odeve. Večerný program patril najskôr organizátorovi podujatia, členom KAF Hojana, ktorí divákom predviedli starokysucké tance z obcí Čierne, Skalité a Turzovka. Ďalej nasledoval Tanečný dom, ktorý sa v Žiline po prvýkrát uskutočnil pod holým nebom. Lektorom tancov zo Stankovian a Kokavy nad Rimavicou bol obľúbený tanečný pedagóg Stanislav Marišler a Michaela Košová, ktorá zároveň sprievodným slovom moderovala celé podujatie. Hudobný sprievod k škole tanca viedla Ľudová hudba FS Máj z Piešťan, ktorá celé podujatie uzavrela ľudovou zábavou. 

„Nultý ročník festivalu Mrvenica sa niesol v príjemnej nálade, spokojní boli malí aj veľkí. Som veľmi rada, že sa prijemne cítili nielen účastníci, ale aj tí, ktorí sa starali o program. Remeselníci sa venovali mnohým záujemcom o tvorenie, divadelníci mali sústredených divákov, lektori škôl tanca nemali núdzu o tancuchtivých a kaviareň Brasseria o prázdne brušká. Verím, že tento festival sa stane obľúbenou pravidelnou akciou a tešíme sa na ďalší ročník.“ Zhodnotila vydarenú akciu Lucia Bačkorová, vedúca KAF Hojana. 

Organizátorom podujatia bol Klub autentického folklóru Hojana v spolupráci s Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a kaviarňou Brasseria Lesopark. Poďakovanie patrí mestu Žilina, ktoré poskytlo priestor na festival Mrvenica. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.